קטגוריות באתר
אודות לנדמן אלומיניום בע״מ

משרד לנדמן מספק שירותי ייעוץ מקצועיים לגופים יזמיים בכל הקשור לעבודות זכוכית, מלבני אלומיניום עץ, פלדה, UPVC ,וכו'.

שמרו על קשר – חומר למחשבה

לקבל ניוזלטר המכיל תכנים מעודכנים בתחום מעטפת הבניין  מלאו את פרטיכם

מאמרים אחרונים

מגדלי TLV, התלתנים

יזם: גנדי השקעות | אדריכלות: יסקי, מור, סיון אדריכלים;  רחל פללר, עידית נוביק בן-ארי, אלון יצחקי, סטפני נאור, גולן לוי |  מנהל פרוייקט: וקסמן גוברין גבע חברה להנדסה | קבלן אלומיניום: אלומקון סי.אל. בע"מ

ארבעת מגדלי TLV, מתנשאים בגבול הדרום מזרחי של מתחם השוק הסיטונאי שבעברו שכן בתל אביב.  מתחם השוק הסיטונאי הוסב, וכיום מיועד ל"עירוב שימושים":  מגורים, מרכז ספורט, בית ספר, משרדים וגינה ציבורית.

כל אחד ממגדלי TLV משתרע על פני כ-75,000 מ"ר, וכולל חניה תת-קרקעית.  מגדלי TLV נחשבים לאחד מפרויקטי המגורים הגדולים ביותר שהוקמו בתל-אביב.  התכנון הציב אתגרים לא פשוטים:  קומה טיפוסית בשטח של כ-1,400 מ"ר, ושיבוץ של כ-385 יחידות דיור בכל אחד מארבעת המגדלים.  שני נתונים אלה חייבו לגבש למעטפת המבנה מופע חזרתי אחיד, שיטשטש בין הדירות השונות והרבות מחד, ומאידך יצמצם בפן החזותי את השטח הגדול של קומות המגדל , ויעניק לו מופע עיצובי צר מעודן וקטן.  מטעמים אלה נבחר לארבעת מגדלי TLV עיצוב גיאומטרי רך ומעוגל של תלתן בעל שלוש זרועות.

צילום: עמרי אמסלם צילום אדריכלות

העיצוב הגיאומטרי של התלתן מודגש בעזרת תיבות מרחביות:  תיבות אלומיניום אופקיות ומעוגלות המשתרעות ברציפות בכל היקף קומות המגדל.  בינהן מתנשאות תיבות זכוכית אנכיות אשר מצניעות קירות אטומים של בטון.  בנוסף, העיצוב המעוגל של המגדל מותאם טוב יותר לתופעת הגברת מהירות זרימות האויר ותופעות סחרור הרוח אשר על פי רב שוררים בסמיכות למגדלים גבוהים.

לכאורה לכל אחד מארבעת המגדלים מופע הומוגני אחיד.  מופע המושג תודות לתיבות האלומיניום האופקיות, ותיבות הזכוכית האנכיות.  בפועל התיבות האופקיות והאנכיות מטשטשות את התכנון השונה של קומות המגדל, ומסייעת לחלק את המבנה לתצריף של יחידות דיור שונות, מבלי שהדבר יזדקר לעיני הצופה בצד חוץ.

צילום: עמרי אמסלם צילום אדריכלות
צילום: עמרי אמסלם צילום אדריכלות

האריג האנכי והאופקי של התיבות, כה דומיננטי עד שקשה לזהות ולאתר במעטפת המבנה דירות לופט, דופלקס ואפילו את פתחי חלונות הממ"ד.  תמהיל הדירות משתנה עם העליה לגובה:  דירות רבות בקומות הנמוכות עד דירה בודדת בקומה הגבוהה.  בקומות הנמוכות, ולראשונה בישראל, שובצו בכל קומה, 12 יחידות דיור.

האלומיניום והזכוכית נבחרו לחיפוי מעטפת המבנה בשל מגבלות הגישה והשינוע.  מגבלות אלה חייבו לבחור בחיפוי בר-קיימא ובעל משקל מרחבי נמוך.  תשתית תיבות החיפוי עשויה פרופילי אלומיניום המעוגנים בשלד המבנה.  חיפוי האלומיניום האופקי, וחיפוי הזכוכית האנכי, מזוגג בתוך פרופילי התשתית.  התיבות האופקיות מגשרות בין הקו המעוגל של התלתן לבין הסגמנטים הישרים של קירות המגדל.

המופע החזותי האחיד של המגדל מושג גם בעזרת משחק של צבעים:  גוון בהיר ומבריק לתיבות האלומיניום האופקיות גוון כהה לתיבות הזכוכית האנכיות.  

צילום: עמרי אמסלם צילום אדריכלות

התיבות האופקיות החורגות חוצה מקו הבטון מצלילות את הקומה שמתחת להן ומעניקות לתיבות החיפוי ולפתחי החלונות, מופע חזותי זהה.  מבנה גיאומטרי זה מדגיש את העיצוב האנכי של המגדל, אולם מעניק לו, בה בעת, מופע רך וזורם מאידך.

החלונות מזוגגים בשמשה בידודית בעלת הצללה מובנית של תריס ונציאני, ההצללה המובנית תורמת למופע החזותי האחיד של מעטפת המגדל, מבלי שהעיצוב הפנימי הייחודי לכל דירה ודירה יזדקר לעיני הצופה מצד חוץ.

תודות לאדריכלית רחל פללר בסיוע בהכנת המאמר.

צילום: עמרי אמסלם צילום אדריכלות
צילום: עמרי אמסלם צילום אדריכלות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אולי יעניין אותך גם...

מעקה זיזי (Console) שכולו זכוכית

מעקה זיזי שכולו זכוכית נטול כל רכיב מבני בין מפלס כַּן המעקה לבין מפלס מסעד המעקה, זולת שמשת המעקה. שמשת המעקה חדורה בבסיסה כ- 75 מ"מ, בתוך כַּן המעקה ורתומה בתוכו. הריתום יכול להיעשות בשיטה "יבשה" או "רטובה". בשיטה היבשה, כַּן המעקה הוא של פרופיל אלומיניום מותאם. הריתום נעשה באמצעות שגמים מחודדים המוחדרים בתוך הכַּן אחת לכ- 100 מ"מ ומהדקים את השמשה במקומה. 

המשך קריאה »

תכנון בהיבט הסטטי

רכיבים שכולם זכוכית

קיר מסך

קיימות

סליידר עמוד הבית

מעקים ומסעדים

מעטפת פרמטרית

חיפוי

זכוכית וזיגוג

הרכבה של אלומיניום וזכוכית

המעטפת האדריכלית

דלתות ומבואות כניסה

גימור אלומיניום

בדיקות ובקרה

אלומיניום, שיחול ופיתוח מכלולים

אורקיע (Skylight) וקיר אור

דילוג לתוכן